Bolesti kolenního kloubu

Bolesti kolenního kloubu

 
 Kolenní kloub je největší  a nejsložitější synoviální kloub v lidském těle. Z toho plyne vysoká variabilita možného poškození:
 
  • Z akutních onemocnění se většinou jedná o úrazové poškození kolenních menisků, vazů, zlomeniny tibiálního plató atd.
  • Z chronických postižení jde především o artrotické změny kloubní chrupavky s následnými vrzotami a drásotami v průběhu pohybu kolene.
  • Další četnou diagnózou jsou chondropatie pately (čéšky) - jde vlastně o artrotické změny v oblasti patelofemorálního skloubení. Pokud je čéška tahem stehenních svalů uhnuta ze svého fyziologického postavení, obrušuje se její kloubní plocha v kritických místech mnohem více a vzniká artróza, která bolí při ohybu kolene. Nejvíce nemocný pociťuje bolest při chůzi ze schodů, nebo při jakémkoliv výpadu vpřed, kdy je čéška přitlačena tahem svalů do kloubní jamky.
  • Příčin bolestí kolenního kloubu je mnoho. Hodně často jsou bolesti zapříčiněny podélným i příčným plochonožím. Asymetrická zátěž plosky nohy způsobí asymetrickou zátěž na kolenní kloub. Nejdříve nastoupí úponové bolesti v oblasti kolene a zanedlouho na to buď úraz ( který plyne z nestability kolene), nebo opotřebení menisků kol.kl.
  • Další příčinou bolesti v oblasti kolenního kloubu může být blokáda hlavičky kosti lýtkové, ta lze však většinou dobře odstranit manipulací a bolest ustane.

Terapie bolesti kolene je proto značně individuální. Co se týče chondropatie pately lze velmi úspěšně využít ultrazvukovou a laserovou terapii, rovněž rázová vlna bývá velmi účinná. Vše lze doplnit kineziotapingem, což podpoří účinnost terapie.

U poruch stability kolene lze využít bohatou škálu senzomotorického cvičení. Důležitá je práce s ploskou nohy. Jakmile nebude stabilní klenba nožní, nebude stabilní ani kolenní kloub.

 

 

 

Máte nějaké otázky?  Chcete se objednat na terapii? 

email: info@rehazone.cz

volejte: 736169169

Rehazone s.r.o.
Obchodní náměstí 2
Praha 12, 14300

IČ: 06355790
Čú: 183414002/5500

info@rehazone.cz
+420 736 169 169

Jednatel:
Mgr. Helena Krumlová
IČ: 75836742