Hallux valgus - vbočený palec
Vbočený palec (hallux valgus) je patrně nejčastější deformitou nohy. Deformita může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Nejčastěji vzniká v pozdějším věku, ale není výjimkou již kolem 20 - 30. roku věku. V důsledku ochabnutí či méněcennosti vazivového a svalového aparátu dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezenního kloubu dojde k přetížení palcové strany nohy. Dále dojde k ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a postupně rozšíření přední části nohy. Tah svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení, mění se osa palce. Tlakem obuvi vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce.
Terapie:
Pokud klient nepřijde pozdě, dá se i s vbočeným palcem pomocí fyzioterapeutických technik něco dělat.
Velmi se nám osvědčuje aplikace fokusované rázové vlny s vysokovýkonostním laserem a kineziotapingem.
Pomocí rázové vlny lze zmírnit kožní otlak a nárůstek v oblasti palce nohy. Pomocí protahovacích a mobilizačních technik a razantního kineziotapingu uvedeme palec do fyziologického postavení. Pomocí cvičení a úpravy stereotypu chůze se dají určité lehčí formy haluxů odstranit. U těžších forem "haluxů" je průběh stejný, efekt terapie se však projeví po delší době, řádově 2-3 měsících.
Pokud klient přijde včas, vyhne se v budoucnu nepříjemné operaci. Navíc i lehce vbočený palec mění odrazovou funkci nohy. Obtíže se mohou řetězit nejen do kolenního a kyčelního kloubu, ale i do oblasti bederní páteře.
Máte nějaké otázky? Chcete se objednat na terapii?